Firmaların Web Tasarımında Yaptıkları Yanlışlar

Günümüzde bir web sitesi sahip olma ihtiyacını küçük büyük tüm firmalar duyuyorlar. Büyük firmalar bu konuyu bir hayli ciddiye alarak, en ince ayrıntısına kadar her şeyi ölçüp tartıp işleme koyarken, küçük firmalar ve girişimler web sitesi sahibi olma konusuna gerektiği özeni göstermeyebiliyorlar. Kurumsal web tasarım konusu çok ciddi bir konu olması nedeniyle, söz konusu küçük firmaların bu nedenle müşteri ve para kaybettiklerini görüyoruz. Bu yazımızda sizlere bu tipte firmalarla, orta ölçekli büyüklükteki firmaların web tasarımda genelde düştükleri yanlışlardan bahsetmeye çalışacağız.

  1. Hedef kitleyi belirlemeden acele ile web tasarımı yaptırmak

Web sitenizin yayına bir an önce girmesini sağlamaktan çok, öncelikle hedef kitlenizi belirlemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Daha sonra bu araştırmanız çerçevesinde tasarımı tamamlayarak, sitenizi yayına sokabilirsiniz.

Örneğin, eğer hedef kitleniz yaşlı kişilerse, bu durumda fontlarınızı bir miktar büyük tercih etmeniz daha isabetli olacaktır. Veya örneğin eğer hedef kitleniz, genç kişilerse bu durumda onlara hitap edebilecek yüksek kaliteli görseller veya içerikler tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

  1. Tasarımın karmaşık ve kalabalık olması

Kurumsal web tasarım nedir sorusunun karşılığı kesinlikle belirli orandaki sadelikte yatıyor. Web sitenizin çok kalabalık bir görünüme sahip olmaması gerekmekte. Bu tipte görünüme sahip web siteleri günümüzde kullanıcılar tarafından otomatik olarak kalitesiz değerlendiriliyor. Bu durumda konuklarınız sitenizin içeriğine dahi bakmayabilir.

web-tasarim

Ek olarak böylesi kalabalık görünüme sahip web sitelerinin, tabletlerde veya akıllı telefonlarda da güzel bir görünüm vermediklerini söyleyebiliriz. Ayrıca günümüzde internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu siteleri cep telefonlarından da ziyaret ediyorlar. Bu yüzden sitelerin mobil uyumlu olup olmadığına dikkat etmek lazım. Bunun için mobil uyumluluk test aracını kullanabilirsiniz.

  1. Açık bir sloganın veya çağrının bulunmaması

Kullanıcılarınız web sitenize ilk eriştikleri sırada onlardan ne yapmasını istersiniz? Ürünlerinizi satın almaya başlamalı ya da, sizinle iletişime geçmeli veya online mail listenize mi üye olmalılar? Gelecek adımda onlara ne yapmaları gerektiğini siteniz aracılığıyla söylemeniz gerekiyor. Ayrıca içeriğiniz kişilerin size yöneltebilecek sorulardan birisi olan “Bu sitede benim yararıma ne var” sorusuna da cevap verebiliyor olmalı. Daha sonra onlara sitenizden veya servislerinizden nasıl faydalanmaları gerektiğini söyleyebilirsiniz.

  1. Web tasarımı için çok az veya çok fazla ödemek

Günümüzde teknoloji alakalı servislerde büyük oranda ödediğiniz kadar bir hizmet alıyorsunuz diyebiliriz. Eğer kurumsal web tasarım fiyatları sizin için fazla yükseklerse, bu durumda hedefe varmanızı sağlamayacak uygun fiyatlı bir tasarımın firmanız için yarar sağlamayacağını da unutmayın. Bu noktada iyi bir araştırmayla makul bir hizmet alabileceğiniz firmaları bulmanızın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

  1. Tarihi geçmiş içerikler

Sitenizi ziyaret eden konuklarınız içeriklerin tarihi geçmemiş içerikler olmasını tercih ederler. Gerek siteniz içerisinde gösterilen fiyatlandırmalar, gerekse de sitenizdeki bilgilerin yeni ve güncel bilgiler olması gerekiyor diyebiliriz. İçeriğinizi düzenli olarak yenilemiyor olmanız, insanlarda sizin artık bu işi devam ettirmediğiniz düşüncesini oluşturacaktır. İçeriğinizin düzenli olarak yenilenmesi ve alakalı müşterileri ilgilenmesi gerekir. Eğer web sayfanıza bağlı bir blog sayfanıza varsa, haftada bir bu sayfaya içerikler girin. Bu sayede potansiyel müşterilerinize sektörde olduğunuz mesajını verebilirsiniz

Kurumsal web tasarım örnekleri arasından seçiminizi yaparak, size en uygun tasarımı bulabilir ve online yayınlarınıza başlayabilirsiniz.

Firmaların Web Tasarımında Yaptıkları Yanlışlar için yorumlar kapalı

Filed under Web Site

Comments are closed.