Deniz Kum Güneş Haricinde Ayvalık’ta Neler Yapılır?

Ayvalık’ta tatil dışında neler yapılabilir sorusunun cevaplanmasını isteyebilirsiniz. Tatil dışında Ayvalık’ta yapılacaklar aşağıda verilmiştir.

Gittiğiniz yerlerde sadece deniz – kum ve güneşin tadını çıkarmak istemiyorsanız, tarihi ve kültürel bir gezi olması için sunulan bilgileri değerlendirmelisiniz.

Ayvalık’ta Tarihi Bir Gezi

Açık hava müzesi olarak nitelenen Ayvalık, sizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Gezebileceğiniz kilise, Rum evleri, tarihi yapılar, mimari dokunun incelenmesi gibi pek çok olanak var. Tarihi bir gezide ilk olarak sokakları gezmeniz, doğallığı ve mimariyi görmeniz kolaylık olacak.

Taksiyarhis Kilisesi;

Gezinize kiliseyi gezerek başlayabilirsiniz. Kilisesini içine girmenize müsaade ediliyor. Dilerseniz uygun bir tarihte gitmeniz halinde girebilirsiniz. Onun dışında kilisenin dış mimarisi de oldukça etkileyici. Geçmişten günümüze getirilmiş olması, tarihi dokuyu incelemenize fırsat tanıyor. Dilerseniz direkt olarak bu alanda gezinize başlayabilirsiniz.

Rum Evleri;

Tarihi dokunun ve mimarinin ne iyi şekilde yansıtılmış olduğu Rum Evleri bulunuyor. Gezmek istiyorum diyenler için bu evlerin arasında çok özel fotoğraflar çekinmenizin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Rum evleri renk renk sokakları şenlendiren bir hava ile ambiyansı değiştiriyor. Direkt olarak bu evleri gezerek, Cunda Adası’nın tarihi mimarisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yel Değirmeni ve Kitaplık;

Gezebileceğiniz bir diğer tarihi alan ise Yel Değirmeni ve Kitaplık olacak. Bu alanda direkt olarak mimariyi incelemelisiniz. Neoklasik mimari için oldukça önemli yapılar olduğunu anlayacaksınız. Ayvalık’ta gezilecek yerler hakkında bilgi almak istediğinizde, direkt olarak karşınıza bu iki yapının çıkacağını görebilirsiniz. Ona göre hareket ederek, direkt olarak gezinizi yapabilirsiniz.

Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

Ayvalık butik otel ve apart otel olmak üzere birçok yerde uygun fiyatlara kalabilirsiniz. Bunlardan bazıları Zeytin Arası, Orchis Otel, Ege Otel vb. otellerdir. Daha fazla bilgi için Ayvalık Ticaret odası sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayvalık’ta Ne Yenir?

Ege mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmanız da deniz – kum – güneş dışında yapabilecekleriniz arasında. Üstelik bunun için yaz mevsimini beklemenize de gerek olmaz. Direkt olarak pek çok restoran ve kafe üzerinden yemek istediğiniz – içmek istediğiniz ne varsa bulabilirsiniz. Sokakların sizlere ulaştırdığı tarihi hissin yanında, özel lezzetler tatmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayvalık’ta nereye gitmeliyim sorusunu direkt olarak yeme içme üzerinden cevaplayabilirsiniz. Eğer gittiğiniz yerinde tarihi bir dokusu olsun isterseniz;

  • Taş Kahve: Ayvalık’ta tarihi dokunun en iyi şeklide yansıtıldığı alanlardan biridir. Taş Kahve’de meşhur dibek kahvesini mutlaka tatmalısınız.

Akşam deniz mahsullerinin tadına bakacağınız restoranlar da son derece fazla. Direkt olarak bu alanlarda yemek yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Aileniz ve sizin keyifli dakikalar yaşamanız açısından son derece keyifli tercihler yapabileceksiniz. Dilediğiniz şekilde eğlenip, Cunda’da da lezzetler üzerinden bir gezi yapman ın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Gezilecek olan yerlerden etkilenmeniz halinde ilk soracağınız soru, Ayvalık’a nasıl gidilir sorusu olarak. Öncelikle Ayvalık Balıkesir’in bir ilçesi. Yani rotanız Balıkesir’e doğru olacak. Gitmek için eğer özel aracınızı kullanacaksanız. Balıkesir’e doğru yola çıkabilirsiniz. Geldiğiniz yerde önemlidir. Bursa’dan 2, 2.5 saat içinde Balıkesir’e ulaşmak mümkün. Bunun dışında İstanbul’dan gelecek olan için 5, 5.5 saat içinde Ayvalık’a erişiminizin olmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Gitmek için deniz yolunu da kullanabilirsiniz. İstanbul’dan gelenler İDO seferleri ile direkt olarak Ayvalık’a ulaşabilir. Verilen bilgiler neticesinde Ayvalık’ta neler yapılır sorusunun cevaplanması sağlanmıştır. Dilerseniz Ayvalık’ta kültüre gezi yapabilirsiniz.

Ulaşım için daha fazla bilgiye https://www.zeytinarasi.com/ayvalika-nasil-gidilir/ web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Deniz Kum Güneş Haricinde Ayvalık’ta Neler Yapılır? için yorumlar kapalı

Filed under My Blog

Comments are closed.